Slovak Airgun Field Target Association
Puška AirArms TX-200 patrí medzi pružinové vzduchovky. Zbraň je vyrábaná v Anglicku u výrobcu zbraní AirArms. TX-200 je dizajnovo, technicky a funkčne veľmi podarenou zbraňou.
Vzduchovka Air Arms TX200 MkIII
- Peťka, čo to píšeš?
- No, Dmitrij Andrejevič, dizertačnú prácu.
- A na akú tému?
- „Nosenie vody v rešete“.
- Peťka! Čo je to za názov? Svoju dizertáciu by si mal nazvať: „Transport kvapalín s nízkou dynamickou viskozitou v neprispôsobených nádobách.“ ...
Tento vtip má svoje pokračovanie, rovnako ako tento report o populárnej (a hádam už legendárnej) AA TX200 – aj keď je to možno len nosením vody v rešete...
Začnime stručným technickým popisom (v zátvorke údaj pre verziu HC – Hunter Carbine):
Kategória: pružinová vzduchovka
Systém: naťahovanie pákou po hlavňou
Pažba: športová, pre pravákov buková alebo orechová, pre ľavákov len orech, výrazné tvarovanie na jednu alebo druhú stranu
Celková dĺžka: 1055 mm (995 mm)
Dĺžka hlavne: 335 mm (243 mm)
Hlaveň: Lothar Walther, 12 drážok, vstavaný moderátor
Hmotnosť: buk 4,1 kg (4 kg)
orech 3,9 kg (3,8 kg)
Kaliber: 4,5 a 5,5 mm
Strelivo: olovené diabolo
Úsťová rýchlosť (pre nešpecifikovanú hm. diabolo): kal. 4,5 mm 274 m/s
kal. 5,5 mm 222 m/s
Ďalšie špecifikácie: - dvojpolohová spúšť, plne nastaviteľná
- automatická poistka spúšte
- „bear-trap“ poistka proti náhodnému uvoľneniu piestu
- rybina 11 mm
- gumová ventilovaná pätka
- zbraň nemá pevné mieridlá - nevyhnutný je puškohľad
Technické údaje čerpané zo stránky: http://www.air-arms.co.uk/technical/specification
Model TX200 je odpoveďou firmy Air Arms na HW77 nemeckej zbrojovky Weihrauch. Prešiel postupne úpravami od MkI až po MkIII a dočkal sa skrátenej, na lovcov orientovanej verzie HC. Zdokonalením modelu TX200 vznikol veľmi populárny Pro Sport (AA PS) – ale to už patrí do iného príbehu.
Vzhľadom na popularitu a rozšírenosť tejto zbrane sa jej venujú samostatné vlákna vo vzduchovkárskych fórach a ja len uvažujem, čím ešte môžem prispieť – preto sa pokúsim o kombináciu vlastných skúseností s postrehmi ďalších majiteľov.
Nepochybne obrovskou prednosťou TX200-vky je jej vzhľad – zaplesá nad ním srdce lovca i športového strelca. A keď túto prednosť spojíme s presnosťou streľby a spoľahlivosťou, razom sa ocitá v TOP 3 kandidátov na kúpu každého vášnivého vzduchovkára, spolu s AA PS a HW97. Od všetkých konkurentov sa líši veľmi pôsobivým laserom vypaľovaným rytím na predpažbí a rukoväti. Samozrejme, za kvalitu sa platí, v tomto prípade cena AA TX200 MkIII v našich pomeroch a časoch úspešne atakuje hranicu 500 € (AA PS je vyše stovky drahší a HW97 takmer o stovku lacnejšie).
Kvalita použitých materiálov sa nevyhnutne odráža v celkovej hmotnosti zbrane – slabšie telesné konštitúcie by si mali dobre rozmyslieť, či si obstarajú túto zbraň, aby prvotné nadšenie rýchlo nevystriedalo rozčarovanie zo záťaže, zvlášť pri častej či dlhodobejšej streľbe. Skúsenosť viacerých referujúcich majiteľov je, že TX200 „padá na predok“, tzn. dosť zaťažuje ruku vpredu (zo spomínanej top trojky najviac). V porovnaní s mojou HW77 má o čosi širšie predpažbie, ale zasa užšie než AA PS. Všetky tieto špecifiká by mal záujemca dobre zvážiť a podľa možnosti pred kúpou vzduchovku vyskúšať vlastnými rukami. Pažba je buď vyslovene pravácka alebo ľavácka, ako bolo zmienené v technickom popise na začiatku. Ja som síce strelec-ľavák, ale premohla ma cena za zbraň v bazáre. Dojem z dobrej kúpy však výrazne zastrel diskomfort pri cielení – hrana lícnice mi tlačila do tváre. Veľmi pomaly a nerád som si na to zvykal, až kým problém nevyriešila (za nemalú sumu) custom pažba pre field target. Teraz je to to pravé, ale takéto riešenie nemožno odporučiť vo všeobecnosti. Výhodnejšie predsa len bude doplatiť si nejakých 40 € za ľavácku verziu pažby, navyše to dostanete v luxusnejšom orechu.
Spodok rukoväte je ozdobený tmavším kusom dreva. Pažbu ukončuje gumená ventilovaná pätka.
Zmienku si zasluhuje povrchová úprava kovovej časti zbrane, ktorá sa takisto nevidí u konkurencie – zvláštnym technologickým postupom sa docielil lesklý povrch so sivočiernym nádychom. Keď už nosíte so sebou handričku na leštenie displeja smartfónu, jednu si pribaľte na čistenie hlavne a naťahovacej páky od odtlačkov prstov. V každom prípade je to už na pohľad pôsobivé. Navrchu valca je 11 mm rybina, využiteľná už od okraja, v dĺžke približne 22 centimetrov. Na zaistenie montáže puškohľadu proti posúvaniu sa dá využiť niektorý z troch otvorov.
Skrátka, spracovanie celej zbrane je príkladné – mimoriadne náročných uspokojí, ostatných hádam aj nadchne.
Rozdiel v dĺžke hlavní verzií Mk a HC je spôsobený skrátením vonkajšieho obalu samotnej hlavne (Česi tomu hovoria „trubka v trubce“), ktorý zároveň plní funkciu moderátora (trochu zjemní zvuk výstrelu). Vo verzii HC teda nedostanete „ušmyknutú“ hlaveň, ale rovnakú kvalitu ako má Mk. Ak vám nesedí kaliber (4,5 mm, resp. 5,5 mm) alebo si ho chcete občas prehodiť ako objektívy na zrkadlovke, zožeňte si hlaveň podľa svojho gusta – výmena hlavne je možná. Netvrdím však, že ju spravíte na kolene a nebude to zrejme za 5 minút.
TX200 (a AA PS), to sú „špecialitky“ – v prípade TX ku nim patrí poistka piestu po natiahnutí páky, umiestnená na pravej strane vedľa nabíjacej komory (pozor! – ľavostranná verzia znamená zároveň premiestnenie tejto poistky a otvoru na nabíjanie na ľavú stranu). Kdekoľvek sa začítate do vlákna o tejto zbrani, poistka piestu je na pretrase – či to muselo byť riešené práve takto, práve tam, ako na ňu pri nabíjaní, ktorým prstom ktorej ruky ju stláčať a podobne. Poistka je skrátka tam, kde je a čo už narobíte. Za seba môžem povedať, že som si zvykol veľmi rýchlo a prirodzene. Dôležité je, že tento bezpečnostný systém funguje. Pri naťahovaní páky zuby poistky nahlas cvakajú - pri love škodcov to môže rušiť. Hoci nelovím, riešim to celkom jednoducho (podobne ako pri mechanickej ručnej brzde v aute) – počas naťahovania páky poistku palcom stlačím a uvoľním ju v zadnej polohe páky. Upozorňujem tiež, že naťahovanie páky je potrebné robiť dôsledne, to znamená nadoraz. Zuby poistky síce zachytia piest už na prvom či druhom zube, ale po odistení piest vyletí a zároveň s ním aj páka. Na druhej strane, ak sa urobí tento úkon správne, po stlačení poistky je piest aretovaný v zadnej polohe a páka „odvisne“ – pohybuje sa voľne a len za prispenia vašej sily. Koniec naťahovacej páky je uchytený pod ústím hlavne prítlačnou guľôčkou.
Natiahnutím páky sa automaticky aktivuje poistka spúšte. Jej umiestnenie je riešené rovnako ako má značka Weihrauch. A teda rovnako platí, že takáto pozícia poistky spúšte nevyhovuje každému. Poznáte však takú vzduchovku, ktorá by vyhovovala v detailoch všetkým strelcom? Čo sa týka možnosti vybitia zbrane naprázdno, zatiaľ som sa nikde o adekvátnom spôsobe nedočítal, čo však neznamená, že by nemal existovať – ja sa v tejto záležitosti experimentovať nechystám.
Pre mňa dosť nepochopiteľnou odlišnosťou od značky Weihrauch je tvar nabíjacej komory – prečo otvor nie je vykrojený rovnako na obidve strany, si nedokážem vysvetliť. Funkčnosť? Estetika? Čo len konštruktérov viedlo k takémuto kroku... Vkladanie diabolky aspoň čiastočne uľahčuje výrez smerom do predpažbia. V každom prípade, žiť sa s tým dá, každý strelec si spôsob nájde – a to aj v prípade prekrytia otvoru optikou, resp. slnečnou clonou.
Poďme ku streľbe samotnej. V prvom rade – zabudnite na slogan „navodí dojem streľby z PCP“. Dlho trvalo, kým som mohol TX200 porovnať so streľbou z PCP (zhodou okolností tiež značkou Air Arms, karabínou S510) a môžem zodpovedne vyhlásiť – je to neporovnateľné. A nebude to tým, že mám vzduchovku z bazáru. Je to jednoducho pružinovka a pri výstrele to neskryje. Rovnako tak je neporovnateľná kultivovanosť výstrelu medzi AA TX a napr. klasickými pružinovkami Hatsan či Gamo, z ktorých som mal možnosť si vystreliť. Rozdiel tried určite pocítite. Trochu iné to však je pri porovnávaní s priamou konkurenciou od firmy Weihrauch. O jednoznačnom víťazstve TX200 voči HW 97 či HW 77 (ktorú vlastním) z môjho subjektívneho pohľadu hovoriť nemožno. Zhodli sme sa síce s viacerými užívateľmi, že priebeh výstrelu z AA TX je kultivovanejší, tichší a jemnejší, ale žeby si tým vybudoval voči Weihrauchu výrazný bodový náskok, to zasa nie. Za seba môžem povedať, že radšej si vystrelím z HW 77 (napriek ráznemu a hlasnému „prásknutiu“), pocitovo mi sedí trochu viac. Ale koľko ľudí, toľko chutí – iní by možno krútili hlavou, ako môžem niečo také napísať.
Spúšť je jednou z veľkých predností tohto modelu – vyladiť si ju môžete presne podľa svojej chuti. Nastavíte dĺžku chodu, odpor, moment výstrelu. Na ladenie potrebujete dva imbusové kľúče. Trochu ošemetné je však samotné nastavovanie – jedna skrutka je schovaná ďalej za spúšťou a dostanete sa ku nej len po odmontovaní lúčika (na čo potrebujete ďalšie dva imbusáky). Ďalšie dve menšie skrutky sú už priamo v spúšti a (hoci trochu nešikovne) sa k nim dostanete aj pri namontovanom lúčiku (bez neho to ide ľahšie , ale zasa demontovať a znova ho zakladať je otravné - navyše predná skrutka nedrží len lúčik, ale aj „železo“ v pažbe). Pravdepodobne budete ladiť vo viacerých krokoch, pretože stačí naozaj maličké pootočenie skrutiek a kvalita spúšťania sa citeľne zmení. Pozor na to! Keď si však prejdete touto malou tortúrou, pevne verím, že budete s možnosťami nastavenia spúšte AA TX200 mimoriadne spokojní. (Riešenie firmy Weihrauch, tzv. Match Record, nie je síce také elegantné, ale praktickejšie. Záleží, čomu dáte prednosť.)
O nejakých typických „chorobách“ (teda technických problémoch) AA TX200 som sa pri čítaní príspevkov majiteľov zatiaľ nedočítal – aspoň nie v slovenčine či češtine. Vyzerá to tak, že pri správnej údržbe a nevyhnutnej výmene niektorých častí opotrebovaním (tesnenia, pružina) bude vzduchovka slúžiť niekoľkým generáciám – tak ako to v našich zemepisných šírkach platí pre skôr vyrobené Slavie. Čo sa týka určitej technickej podpory pre AA TX200, viac špecifikácií, postrehov alebo fotografií – ľutujem, ale odo mňa sa toho nedočkáte. Ja viem len vybaliť, nabiť a vystreliť.
Ako je na tom AA TX200 s presnosťou? To už záleží len a len na vás, dámy a páni. Už toho bolo popísané dosť a záver je jednoznačný – v kategórii klasických pružinových vzduchoviek TX200 kraľuje spolu s mladším súrodencom Prosport (o prepáčenie prosím tých, ktorí AA PS kladú jednoznačne na prvé miesto) a nemeckým rivalom HW 97. Slovné spojenie „klasické pružinovky“ používam zámerne, pretože existujú tzv. recoilless systémy (bez spätného rázu), napr. Diana 56 TH alebo model 54, ktoré už však posúvajú tieto pružinovky do úplne inej (tiež cenovej) úrovne.
Keď sa pozriete hoci na výsledkové listiny z MS disciplíny field target alebo našu slovenskú ligu, dozviete sa akurát to, že „každý chvíľku ťahá pílku“. Záleží na tom, akí strelci a s akou výbavou sa práve dostavili, prípadne akú mali momentálnu formu. Z výsledkov jednoducho nevyčítate, ktorá zbraň je lepšia. A znova zopakujem, čo už bolo napísané a povedané – kúpou ktoréhokoľvek zo spomínaných troch modelov nemôžete šliapnuť vedľa. To sa vám podarí hádam len vtedy, keď si zbraň pred kúpou osobne nevyskúšate, aby ste zistili, ktorá vám padne lepšie do ruky. A niekedy to bude dilema medzi tým, čo sa vám páči a tým, čo sa vám lepšie drží...
Pripájam zopár vlastných terčov s touto zbraňou – rozhodne ich nepovažujte za meradlo toho, ako AA TX200 strieľa. Tieto terče sú skôr o mne, možnosti TX200 sú jednoznačne vyššie. Na svoju obhajobu aspoň uvediem, že terče sú zväčša strieľané naostro, bez predošlého tréningu a lepšej prípravy, maximálne s 5 ranami na „zahriatie“ zbrane i seba. Na 10 metrov v stoji bez opory, terč na 30 metrov v FT sede a na 50 metrov môj zatiaľ jediný pokus o sústrel pri streľbe v kľaku s oporou.
Užitočné odkazy.
Ďalší pohľad na AA TX200 a jej porovnanie s HW 97 (autorovi s nickom rollo ďakujem za cenné informácie):
http://www.vzduchovkari.sk/plugins/forum/forum_viewtopic.php?12290.15
Manuál v angličtine vo formáte .pdf, vrátane rozpisu jednotlivých súčiastok a ich umiestnenia na zbrani, je na stránke výrobcu v tomto odkaze (sekcia Downloads; položky sú radené abecedne, AA TX200 prináleží v čase písania recenzie posledná položka pod názvom TX ISSR3): http://www.air-arms.co.uk/downloads
Jedno z videí na „rozborku“ pre prípad servisného zásahu či tuningu: http://www.youtube.com/watch?v=Z6AvV2yZuA8
Tuningové sady sú t.č. dostupné, žiaľ, len zo zahraničia. V-Mach napríklad z Anglicka: http://www.airgunbuyer.com
prípadne Vortek zo Švédska :
http://www.progunner.eu/vortekproguide2airarmstx200prosport-p-509.html?language=en
( Vortek dostupný aj z Kanady: http://www.airgunsource.com/store/index.php?product=VT-2G-TX200 )
Air Arms TX200 MkIII vo „Field Target kabáte“:
Spracoval: Marián Terifaj
Kontakty
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie