Slovak Airgun Field Target Association
... pokračovanie recenzie.
Inak, samotná spúšť je podľa mňa naozaj dobrá, má ľahký chod a je čitateľná. Pre istotu, po fiasku s nastavovaním u FAS 6004, som nič nemenil a nechal ju tak, ako prišla od prvého majiteľa. Porovnal by som jej charakter so spúšťou Record na dlhých vzduchovkách Weihrauch, ktoré si cením. Za mňa - spokojnosť.
Poistka spúšte je manuálna – čiže natiahnutím páky sa automaticky neaktivuje, ale podľa potreby si spúšť môžete uzamknúť, čo sa azda niekedy (niekomu) zíde. Ako sa patrí na univerzálnu rukoväť, poistka sa dá uvoľniť z pravej aj ľavej strany – buď druhou rukou alebo ukazovákom na spúšti. Aktuálna pozícia poistky je naznačená na ľavom boku písmenkami S (safe), resp. červenou bodkou a F (fire), na pravej strane sú, ktohovie, prečo, iba písmenká. Čo sa týka umiestnenia samotnej poistky – je to o čosi lepšie než HW 40 (kde na odistenie nevyhnutne potrebujete druhú ruku a poistka je len naľavo), na druhej strane sa nemôžem zbaviť dojmu, že na svojej pozícii ukazováku skôr prekáža. Pokiaľ toto riešenie, samozrejme, nemá nejaký jasnozrivý zámer konštruktérov (napr. optimálny uhol, pod ktorým kladieme ukazovák na spúšť – ale to si už domýšľam...)
A teraz veľký POZOR! Je úplne jedno, či máte poistku pri spúšti v polohe F – vôbec si nevystrelíte, ak ste najprv palcom nenatiahli kohút, podobne ako na ostrej zbrani. Vlastne by sa dalo povedať, že toto je tá pravá poistka spúšte (podobný kohút funguje na HW 40 ako poistka uzáveru). Tento kohút má jednu skvelú vlastnosť – dá sa natiahnuť dokonca ešte pred pumpnutím a ak si na to zvyknete, nestane sa vám, že by ste zabudli pred výstrelom odistiť. Druhá skvelá vec na tejto súčiastke – umožňuje suchý tréning dokonca bez napumpovanej a nabitej zbrane. Natiahnete kohút... mierite... stláčate spúšť, ktorá sa v tom momente správa presne ako „naostro“ a napokon sa ozve len „Cvak!“ Tomuto tlieskam.
Kto by túžil rozšíriť svoje pole pôsobnosti a možností s touto zbraňou, pravdepodobne využije lištu na montáž nejakého optického príslušenstva.
Napokon – ako sa mi darí v streľbe v porovnaní s FAS 6004, ktorá je drahšia o 100 € (viď tabuľka v úvode)? Vzhľad a ergonómia sú podľa mňa na strane 6004-rky, bodovo som na tom prakticky rovnako, či držím jednu alebo druhú pištoľ. Záleží najmä od toho, aký mám deň, veď to isto poznáte Jednu vec si však vybavujem jasne – streľba s HW 75 bola pre mňa veľkou úľavou po ťažkých začiatkoch s FAS 6004. Mal som pocit, že FAS ma trestá za každú maličkosť, za každú nedôslednosť v technike držania a spúšťania. Tu, naopak, sa mi zdalo, že HW je oveľa zhovievavejšie a viac mi „odpustí“, a dokonca sa mi videlo (a vidí) v momente výstrelu pokojnejšie, hoci sú obe PCA. Nástrely sa u mňa pohybujú bežne v intervale od 80 do 88 bodov; zriedkavo padnem pod 80, najčastejší zisk je okolo 84 bodov. Určite opäť platí, že možnosti HW 75 sú vyššie než moje aktuálne schopnosti.
HW 40 – časť poznámok ku HW 40 by som rovno mohol skopírovať z predchádzajúceho textu o modele 75, a to týkajúcich sa šomrania na cieľnik. Tak si to zhrňme: plochý zárez na skrutke nastavenia výšky, neisté klikanie tejto skrutky, chýbajúce značky na vykonávanie korekcie. Vizuálne je cieľnik rovnaký, aj neduhy si nesie tie isté. No, rovnaký... Celkom tak to nie je, mieridlá sú totiž typu TruGlo, teda so svetlovodivými vláknami. Bodky na mieridlách (na muške červená, na cieľniku žltozelené) vonku pekne svietia. Niekto ich má rád, niekto zasa nie. Ja ich nevyužijem, pretože s pištoľou strieľam na 10 metrov a moje strelecké stanovisko je v miernom šere drevárne (odkiaľ strieľam smerom von), kde svietiť nedokážu – mne to nechýba.
V príručke sa ku nastaveniu spúšte uvádza: „Vaša vzduchová pištoľ je vybavená nastaviteľnou spúšťou.“ Továrenské nastavenie sa však považuje za optimálne a neodporúča sa meniť.V praxi toto nastavenie obstaráva jediná skrutka umiestnená v tele spúšte (v červenom krúžku) – moment (bod) spustenia (angl. let-off point) môže byť skrátený alebo predĺžený.
Napriek skromným možnostiam považujem spúšť za jednu z najlepších vecí na tejto zbrani a v porovnaní s Atak Zoraki HP 01... vlastne sa podľa mňa ani porovnať nedajú (preháňam, aby som dal najavo svoje sympatie ku spúšti HW 40).
Poistka spúšte už bola spomenutá skôr – aktivuje sa natiahnutím uzáveru a na jej odistenie je nevyhnutná druhá ruka – posunutím sprava doľava sa objaví červená bodka. Z hľadiska ergonómie nič extra. Je dobré zvyknúť si odistiť ju hneď po zaklapnutí uzáveru, aby nás neprekvapila uzamknutá spúšť vo chvíli, keď v duchu vidíme diabolku letieť do 10-tky. Na zvýšenie pravdepodobnosti presného zásahu by kde-kto chcel použiť nejakú optickú pomôcku (pištoľový puškohľad, kolimátor) – montážna lišta je pripravená!
V tejto chvíli by vás možno zaujímalo, ako si počína HW 40 v mojich rukách (zdôrazňujem slová „v mojich“). Stručne povedané – veľmi dobre. To nie preto, aby som sa chválil, iba chcem vyzdvihnúť fakt, že s touto pištoľou osobne nastrieľam rovnaký výsledok ako s drahšími HW 75 či FAS 6004. Zvykol som si na zbraň celkom rýchlo a hoci má už zjavne nejaké roky služby za sebou, zatiaľ fungovala spoľahlivo (u mňa možno pol krabičky streliva) a bodové zisky sú väčšinou medzi 80 až 88 bodmi, najčastejšie niekde uprostred tohto rozsahu.
Montážna lišta hore-dole, ale nie sú všetky rovnaké. V nasledujúcej tabuľke pridám zopár čísel, ktoré by mohli byť užitočné, prípadne pre niekoho zaujímavé. Pripomeniem trochu teórie z populárnej knihy „Sportovní střelba z pistole“ (R. Skanaker, L. Antal, Naše vojsko, 2011, s. 74), nech tomuto textu dám aspoň zdanie odbornosti a porovnám ju s realitou našej porovnávanej štvorice: podľa Skanakera by pri „dĺžke zámernej“ (vzdialenosť cieľnik-muška) 360 milimetrov mala byť pištoľ vybavená muškou s čo najväčšou šírkou (3 až 4 milimetre), pričom výrez v cieľniku by mal byť hranatý a podľa možnosti rovnako široký ako muška. Moje lacné digitálne posuvné meradlo mi ukázalo nasledujúce hodnoty:
Z tabuľky je zjavné, že optimálnu dĺžku zámernej vzdialenosti u vzduchovej pištole, určenej pre terčovú streľbu (v časoch Ragnara Skanakera – neviem, ako sa tento parameter zmenil u súčasných zbraní), nespĺňa žiadny z porovnávaných modelov. Mimochodom, zvažoval som tiež nákup ruskej Baikal MP-46M, u ktorej je tento parameter pri celkovej dĺžke zbrane 420 mm (a hmotnosti 1300 gramov!) celkom reálny. Od nákupu ma odradili vlastné predsudky voči ruskej produkcii a o niečo vyššia cena 419,95 eur (v septembri 2018 už 499,95 eur).
Résumé (zhrnutie)
Skladám poklonu všetkým, ktorí sa prehrýzli až sem. Je načase urobiť stručné zhrnutie plusov a mínusov našich kandidátov. Odporúčam čítať toto zhodnotenie s vedomím, že je nanajvýš subjektívne a až na kvantitatívne údaje podlieha mojim čisto osobným mieram pre estetiku, hmotnosť, veľkosť, silu a podobne – až vaša bezprostredná skúsenosť vám môže napovedať, čo je to „pravé orechové“. Vlastne preto nakupujeme, potom predávame a znova nakupujeme, lebo nám osobná skúsenosť pred nákupom často chýba. Okrem peňazí, samozrejme...
Atak Zoraki HP 01
Plusy:
- takmer 10 rokov dobrých skúseností v našom prostredí,
- použitie aj na väčšie vzdialenosti vďaka regulácii výkonu (max. 3 pumpy),
- odolná a kvalitne zhotovená plastová konštrukcia,
- množstvo dostupného príslušenstva,
- presnosť.
Mínusy:
- univerzálnosť znamená aj určité obmedzenia: dlhú zbraň v presnosti úplne nenahradí,
- spúšť je síce dobrá, ale nie natoľko ako majú ostatné porovnávané modely,
- inak sa zápory hľadajú dosť ťažko, za takú cenu dokáže zabaviť naozaj dobre
Chiappa FAS 6004
Plusy:
- vyzerá veľmi dobre (vec vkusu),
- svojím charakterom sa asi najviac približuje terčovej pištoli (ak hľadáte práve takú), ergonómia,
- kvalita vyhotovenia,
- množstvo nastavení spúšte, ktoré naozaj funguje,
- poistka spúšte vás pri streľbe nezaskočí, lebo úplne chýba,
- presnosť.
Mínusy:
- vyššia cena, za ktorú si, žiaľ, automaticky nekúpite lepšie výsledky v streľbe bez poctivého tréningu,
- niekto by pravdepodobne ocenil montážnu lištu na príslušenstvo aspoň ako možnosť.
Weihrauch HW 75
Plusy:
- poctivé spojenie kovu a orechového dreva, ktoré navyše aj pekne vyzerá,
- lacnejšie o stovku než FAS a pritom dokáže triafať porovnateľne dobre,
- mechanická poistka spúšte (naťahovanie kohútom),
- subjektívne sa zo všetkých „mušketierov“ správa pri streľbe najpokojnejšie,
- príjemná spúšť, hoci má na nastavenie iba dve skrutky.
Mínusy:
- detaily tvoria dokonalosť, tej by napomohli značky a lepšie klikanie na cieľniku,
- fyzicky náročnejšie stlačenie záveru pri pumpovaní – platí aj pre HW 40,
- poistka nad spúšťou trocha zavadzia ukazováku.
Weihrauch HW 40
Plusy:
- za málo ceny veľa muziky, počtom dosiahnutých bodov na 10 metrov sa vyrovnám drahším konkurentom,
- nastavenie spúšte ostalo už iba na jedinej skrutke, napriek tomu považujem spúšť stále za dobrú, lepšiu ako má Zoraki HP 01,
- zo všetkých má najnižšiu hmotnosť (pre niekoho nevýhoda),
- celoplastové telo vydrží hrubšie zaobchádzanie a od potu nebude hrdzavieť.
Mínusy:
- pre niekoho to môže byť nízka hmotnosť,
- rovnako ťažšie čitateľný cieľnik ako drahšie HW 75 vrátane skrutky na korekciu výšky,
- slabšia ergonómia (poistka spúšte, rukoväť), ktorá sa však dá oželieť, keď nepoznáte nič lepšie
Epilogue
Napriek dlhému textu je toho určite viac, čo ste sa chceli dozvedieť, ale nedočítali ste sa to tu – napr. výkony v jouloch alebo rovno, ktorú pištoľ kúpiť. Prípadne, prečo nie napríklad nejaký Crosman alebo Gamo, ktoré takisto vyrábajú cenovo dostupné PCA (ak mi ich pošlete na recenziu, rád niečo napíšem ). Aaaa, mám to! Ešte dajaké terče? Mám.
Čo sa z nich dá vyčítať okrem toho, že mi strieľanie nejde dokonca ani s oporou? Naozaj, netuším... Ale akosi to tu patrí, aspoň formálne. Dávam tu teda po jednom terči ku každej pištoli, nerobil som žiadny výber toho najlepšieho – jednoducho, ako to na prvý raz vyšlo. Strieľal som 10x JSB Match 4,50 (žlté), 10 metrov, v sede, predo mnou plastový záhradný stolík a na ňom pieskom naplnený strelecký bag. Pištole neboli predtým zvlášť „ladené“ na toto strelivo. A „úlety“ ku mojim terčom už akosi patria, obyčajne 1-2 rany.
Úplne na záver zopár internetových odkazov:
Link na skúsenosti s HP-01:
https://forum.gunshop.cz/zoraki-hp-01-t8968.html (na stránke č. 5 používateľ kb uvádza stručné porovnanie +/- s HW 40)
Rukoväť pre ľaváka, pažba s nastaviteľnou lícnicou a tlmič pre HP 01:
https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_89_1303_1304/products_id/31802
https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_89_1303_1304/products_id/34751
https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/cPath/40_89_1303_1304/products_id/27742
Produktová stránka FAS 6004:
https://www.chiappafirearms.com/p/id/2/product/FAS-6004-Pneumatic-Pistol.php
FAS 6004 - stručné a pritom výstižné zhodnotenie od užívateľa ranovak:https://forum.gunshop.cz/chiappa-modell-fas-6004-t30592.html
HW 75:https://www.youtube.com/watch?v=wORRxTZm8kY (vo videu je na začiatku model HW 45, v čase 0:45 sa objavuje HW 75, ale vo vyhotovení Target, čo znamená, že má weaver lištu)
HW 40:https://www.youtube.com/watch?v=yyu34PY6LCk (testovaciu sériu diaboliek si majiteľ zakúpil zvlášť, toto štandardne v krabici nenájdete)
Čítanie o HW 40/Marksman 2004:
https://forum.gunshop.cz/weihrauch-hw40-marksman-2004-t4868.html?hilit=HW%2040
Porovnanie Weihrauch HW 40 a 75 z prvej ruky od používateľa Mirek M v poľštine:https://www.youtube.com/watch?v=QZRDLN8Jy9w
Pána s krycím menom Alexxxus poznáte. Ak nie, je načase – mal aj HP 01 a HW 75:
http://alexxxus.cz/Vzduchov%C3%A9-pistole
PS: Moju francúzštinu mi prepáčte...
Spracoval: Marián Terifaj
Kontakty
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie